Nelere İhtiyacınız Olacak ?
V60 / Chemex / Kalita Wave vs.
Taze Kavrulmuş İyi Çekirdek Kahve
Öğütücü
Kettle
Tartı 
Kronometre
giriş
'Pour Over' yani üstten sıcak su dökerek yerçekimi ve suyun çözücülüğünü kullanarak elde edilen bir manuel filtre kahve yapım yöntemidir. 
Her basit görünen şey gibi zordur. Konik ve Düz Yataklı olmak üzere çeşitleri vardır. Biz burada konik olanlara yani V60 ve Chemex gibi demleme aletleri üzerinden anlatacağız. Şimdi filtreyi yerine koyup herşeyi kaynattığımız (!) su ile ısıtmaya başlayalım. 
ADIM 1 
Bu ıslatma işlemiyle hem kağıt ıslanıyor ve kokusu gidiyor hem de karaf ısınmış oluyor. Unutmayalım ki kondüksiyonel ısı iletimi zaman ister. En az 1-2 dk verin ki dolapta beklemiş demleme aletimiz iyice ısınsın. Siz bu sırada 1:15 oranıyla demlemek istediğiniz miktarda kahveyi tartıp hazırlayın.
(Örn: 20 g) Reçeteyi kendi zevkinize göre azaltıp artırabilir. Değişik sıcaklıklarla deneysel demlemeler yapabilirsiniz. 
adım 2
Tuzdan kalın, toz şekerdense ince öğüttünüz (!) kahvenizi ısıttığımız 'dripper'a ekleyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce karafın içindeki suyu dışarı atmayı unutmayın !
Ardından tekrardan tartının darasını almayı unutmamalı. (Tartı kullanıyorsunuz değil mi ? )
adım 3
Kaynattığımız ve hafif soğuttuğumuz (88-99°C) suyu kahve miktarının yaklaşık 3 katı kadar (yani ~60g) ekleyip yaklaşık 40 sn kahvenin demlenmeye hazırlanmasını bekleyin. Evet 'blooming' !
adım 4
Kalan suyu yavaşça yüksekliği koruyayacak şekilde 300 g olana eklemeye devam edin. Kahvenizi bardağa aldıktan sonra tadına bakın ve not almayı unutmayın.
Çok mu ekşi ? Bir dahakine biraz ince öğütün
Çok mu acı ? Bir dahakine biraz daha kalın öğütün 
Bir sonraki bardağınız daha güzel olması dileğiyle
Afiyet Olsun 1
Nelere İhtiyacınız Olacak ?
Espresso Makinesi
Taze Kavrulmuş İyi Çekirdek Kahve
Öğütücü
Hassas Tartı (0.1 hassasiyet)
Sepete Uygun Tamper
Kronometre
ÖN KABUL
Öncelikle evde espresso yapmanın ütopik ve meşakkatli bir hobi olduğunu kabul etmelisiniz. Ayrıca evdeki moka potunuz aeropressiniz veya kapsüllü makineniz espresso yapamaz espressoya benzeyen bir kahve yapabilirler.
*Anlayamadığınız ve yabancısı olduğunuz terimler için sürekli güncelenen Kahve Sözlüğü yazımıza göz atabilirsiniz 

adım 1 Öğütme
Bir paket taze kavrulmuş espresso harmanı veya single origin aldınız.İlk adım az zayi vererek istediğiniz öğütme boyutuna ulaşmak. Az miktar öğüttüğünüz kahveyi iki parmağınızın arasında gezdirin.
Eğer refine sofra tuzundan biraz inceyse doğru öğütmeye çok uzak değilsiniz demektir.
adım 2 test shot
Portafiltrenizin içindeki sepetin ne kadar aldığı kullanım kitapçığında ve sepetin kenarında yazıyor olması gerekir. Öğüttüğünüz kahveyi sepetin tavsiye edilen dozajıyla doldurup ilk kahvenizi yapmak üzere düz ve kompakt bir yapı oluşturmak için sepetinize bir tamperkullanarak tampleyin. Kulland
*Biz cafelerimizde VST 20g'lık sepetler kullanıyor ve tavsiye ediyoruz.
adım 2 AKIŞI GÖZLEMLEMEK
Forumlarda konuşulanları ve kullanım kitapçığınızı okumuş 30 sn de yaklaşık olarak 60 ml bir içecek elde etmeye çalışıyor olabilirsiniz. Klişe olacağız ama bu normları şimdilik unutun! :) 
Çikolata eriyişi gibi bir akış yavaşça 'blonding' e dönüş ve 30 sn de kapatmak. Hayır!
Açık renk kavrulmuş kahvelerde bu 
Koyduğumuz kahveyi olduğu gibi çıkan kahveyi de tartıyoruz. Ve tadıyoruz.
zamanında andre illy nin normlarını belirlediği bu içeceğin biraz başka yerlere götürebilirsiniz. 
ADIM 3 ÖĞÜTÜCÜYE DÖNÜŞ
Büyük ayarı yaptıysak şimdi ince ayarlamalarda. Kendinize sormanız gerekenler
Tadı Nasıldı ? 
Nelere İhtiyacınız Olacak ?
French Press
Taze Kavrulmuş İyi Çekirdek Kahve
Öğütücü
Tartı
Tahta Kaşık
Kettle
Kronometre
adım 1 herşeyi ısıt
Malumunuz dünyanın en kolay demleme yöntemi olmasının yanı sıra en uzun süreni de o yüzden ısı kaybını göz önünde bulundurmak adına Pressinizi uzunca süre kaynar suyla birlikte bekletin.  Tüm elementlerin ısınmasına izin verin
İpucu: İzolasyonlu french presslerle daha az ısı kaybedip daha az bir demleme elde edebilirsiniz.
adım 2 kahveyi tartma ve öğütme
Tarttığınız kahveyi öğütücünün en kalın ayarında öğütün.
(bunu alttaki fotoğrafta da görebilirsiniz.)

adım 3 bloomıng
Hem kahveyi demlemeye hazırlamak  hem de kahvenin tazeliğinden ötürü oluşan gazı dışarı atması için yaklaşık 3 katı kadar (90-99°C) kaynamış suyu kahvenin üzerine yavaşça dökün ve kronometrenizi başlatın.
Kahve taze ve düzgün kavrulmuşsa yükselmesini ve gaz çıkışını gözlemleyebilirsiniz.
adım 4 kalan SUyu EKLEME VE KARIŞTIRMA
45. sn de: Kahvenizin üzerine sevdiğiniz bir demleme oranına göre ki biz 1:10 tavsiye ediyoruz suyu ekleyin. Örn: 30 g Kahve / 300 g Su
Suyu ekledikten sonra hızlıca 3 kez karıştırın ve üzerini kapatarak beklemeye koyulun. 
adım 5 itiş
5. dk da çok yavaş ve yaklaşık 30 sn sürecek şekilde pistonu aşağı itmeye başlayın. Bu hem kahvenizin berraklığını Yavaşça bardağa alıp servis edebilirsiniz.
Afiyet Olsun!
Nelere İhtiyacınız Olacak ?
beni yak kendini yak herşeyi yak !
Bu en sevmediğimiz kahve demleme yöntemi olabilir. Hem cafe ortamında temizlemesi, kirilmamasi çok zor hem de Türkiye'deki cafelerin yarattığı sanki 3. dalga buymuşcasına sunumları bu aleti bizim açımızdan antipatik olmaması işten bile değil. 
E öyleyse neden burada anlatıyorsunuz diyebilirsiniz. 
İyi demlendiğinde unutulmayacak bir lezzet yakalayabilirsiniz. Eğer merak edip evinize aldıysanız belki ona yardımcı olabiliriz :)
adım 1 
            
adım 2
Pellentesque sit amet ante accumsan ligula finibus volutpat sed in mauris. Morbi pulvinar euismod risus, sed blandit tellus vehicula et. Nullam eget ligula commodo, efficitur lectus sit amet, eleifend orci. Pellentesque nibh libero, blandit quis rhoncus et, eleifend dictum nisl. Duis erat tortor, facilisis vitae libero a, gravida porttitor odio. Morbi id felis non erat congue aliquam vel sed ante. 
adım 3
            
adım 4
Sed mollis elit vel euismod vestibulum. Aliquam accumsan mauris sed tortor volutpat laoreet. Donec pellentesque nibh at nisl ullamcorper molestie. Cras porttitor, massa nec egestas tempus, nisi dui porttitor dui, quis convallis magna nulla ac sem. Nam et ex elementum, pretium leo sit amet, pharetra ante. 
Share